Temperatura w miejscu pracy – pierwsza pomoc
Temperatura w miejscu pracy może mieć istotny wpływ na zdrowie pracownika. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura mogą być szkodliwe dla organizmu i prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Zbyt wysoka temperatura może prowadzić do przegrzania organizmu, co z kolei może powodować m.in. bóle głowy, osłabienie, nudności czy skurcze mięśni. W skrajnych przypadkach może dojść do udaru cieplnego, który stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.
Z kolei zbyt niska temperatura może powodować wychłodzenie organizmu, prowadząc do m.in. obniżenia ciśnienia krwi, zaburzeń rytmu serca, hipotermii czy odmrożeń.
Dlatego też ważne jest, aby w miejscu pracy utrzymywać odpowiednią temperaturę, która będzie bezpieczna dla zdrowia pracowników oraz wiedzieć, jak udzielać pierwszej pomocy w takich sytuacjach.
Przegrzanie organizmu
Przegrzanie organizmu to sytuacja, w której organizm jest narażony na zbyt wysokie temperatury otoczenia lub wysiłek fizyczny. Jeśli podejrzewasz, że ktoś doznał przegrzania organizmu, należy jak najszybciej udzielić pierwszej pomocy:
- jak najszybciej wejdź do pomieszczenia i zapewnij dopływ świeżego powietrza, a jeżeli nie ma takiej możliwości – znajdź zacienione miejsce
- rozluźnij ubranie
- zapewnij poszkodowanemu schłodzoną wodę
- zrób chłodną kąpiel (woda nie powinna być jednak lodowata – może wówczas dojść do szoku termicznego)
- zrób chłodne okłady (np. z lodu owiniętego ręcznikiem)
- zastosuj żel chłodzący na skórę.
Oparzenia
Oparzenie to uszkodzenie skóry i innych tkanek w wyniku kontaktu z ciepłem, chemicznymi substancjami, promieniowaniem lub elektrycznością.
Gdy dochodzi do oparzenia, należy:
- w pierwszej kolejności przerwać kontakt z czynnikami parzącymi
- zmniejszyć występujący ból przez podawanie środków przeciwbólowych
- schłodzić miejsce oparzenia pod bieżącą wodą o temperaturze ok. 15°C, z odległości 15 cm przez 15 minut
- oparzone powierzchnie zabezpieczyć przed zakażeniem jałowymi opatrunkami lub – przy dużych powierzchniach ciała – czystymi prześcieradłami, serwetami, rozwiniętymi płatami gazy.
Poszkodowany powinien jak najszybciej otrzymać opiekę lekarską.
Hipotermia
Hipotermia to stan, w którym organizm traci ciepło szybciej, niż jest w stanie je wytworzyć, co prowadzi do obniżenia temperatury ciała poniżej 35°C. Jeśli podejrzewasz, że ktoś doznał hipotermii, należy jak najszybciej udzielić pierwszej pomocy:
- przenieś poszkodowanego do cieplejszego, ale nie gorącego pomieszczenia
- zdejmij poszkodowanemu przemoczone ubranie i zmień je na suche
- odizoluj poszkodowanego od podłoża, np. kładąc go na suchym kocu czy materacu
- okryj poszkodowanego suchym kocem lub folią termiczną
- jeśli poszkodowany jest przytomny, a wychłodzenie niewielkie, można podać mu coś ciepłego do picia
- przy znacznym wychłodzeniu nie należy podawać żadnych płynów ani leków
- zapewnij pomoc medyczną.
Odmrożenia
Odmrożenia to urazy skóry i tkanek miękkich spowodowane niską temperaturą i narażeniem na mróz. Odmrożenia występują, gdy skóra i tkanki miękkie zamarzają i tracą swoją elastyczność. Istnieją trzy stopnie odmrożeń:
- Stopień I: Odmrożenie lekkie – objawia się zaczerwienieniem skóry, bólem i obrzękiem. Może wystąpić mrowienie lub swędzenie skóry. Skóra jest wciąż miękka i elastyczna.
- Stopień II: Odmrożenie umiarkowane – charakteryzuje się powstaniem pęcherzyków i białawą zmianą koloru skóry. Ból jest silny, a skóra jest sztywna i trudna do naciśnięcia.
- Stopień III: Odmrożenie ciężkie – objawia się martwicą tkanek miękkich, a skóra jest zimna, twarda i bezbarwna. Ból jest zwykle zanikający, ale może wystąpić silny dyskomfort lub brak uczucia.
Pamiętaj, że odmrożenia są poważnym problemem i powinny być leczone jak najszybciej. W przypadku podejrzenia odmrożenia należy jak najszybciej przemieścić poszkodowanego do ciepłego miejsca
i udzielić mu pierwszej pomocy:
- przy niewielkich zmianach odmrożeniowych (I stopnia) miejsca odmrożone należy stopniowo ogrzać
- przy większych odmrożeniach (II i III stopnia) zaleca się nakładanie na zmienione miejsca jałowego opatrunku, podawanie środków przeciwbólowych i przewiezienie poszkodowanego do szpitala.
Przy wszystkich stopniach odmrożenia należy podawać ciepłe płyny do picia.
Masz pytania w sprawie regulacji dotyczących bezpieczeństwem pracy i udzielania pierwszej pomocy? Skontaktuj się z nami! https://ehsconsulting.pl/kontakt/
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!