PRACA ZDALNA A PRZEPISY BHP – KODEKS PRACY
W wyniku nowelizacji kodeks pracy uwzględnia również aspekty pracy zdalnej, co tym samym przekłada się na szereg obowiązków i możliwości, jakimi dysponują pracownicy oraz pracodawcy. Istnieje kilka artykułów, na które w szczególności warto zwrócić uwagę.
- 208 § 1 – współpraca pracodawców.
- 212 pkt 1 i 4 – organizacja miejsca pracy.
- 213 – budowa lub przebudowa obiektu budowlanego.
- 214 – pomieszczenia pracy.
- 232 – posiłki i napoje.
- 233 – urządzenia higieniczno-sanitarne.
- 2091 – pierwsza pomoc.
Inną, równie ważną kwestią są zasady BHP przy pracy zdalnej, które mówią o tym, jakich czynności nie można wykonywać w tym trybie. Chodzi m.in. o prace:
- szczególnie niebezpieczne;
- podczas których może nastąpić przekroczenie dopuszczalnych norm czynników fizycznych;
- z czynnikami chemicznymi lub biologicznymi mogącymi stwarzać zagrożenie;
- w wyniku których następuje intensywne brudzenie.
BHP PRACA ZDALNA I OBOWIĄZKI PRACODAWCY – O CZYM MUSI PAMIĘTAĆ?
Pracodawca jest zobowiązany m.in. do zapewnienia pracownikowi zdalnemu materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do pracy zdalnej.
Ustawa przewiduje także możliwość używania przez pracownika prywatnych narzędzi pracy (np. komputera) w przypadku, w którym obie strony stosunku pracy tak ustalą, pod warunkiem że prywatne urządzenia techniczne i inne narzędzia pracy wykorzystywane przez pracownika do pracy będą zapewniały bezpieczeństwo pracy. W takim przypadku pracownikowi będzie przysługiwał ekwiwalent pieniężny w wysokości ustalonej z pracodawcą.
PRACA ZDALNA A BHP I POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA PRACODAWCY
- Zapewnienie instalacji, serwisu, konserwacji narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do pracy zdalnej lub pokrycia niezbędnych kosztów związanych z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do pracy zdalnej, a także kosztów energii elektrycznej oraz niezbędnych usług telekomunikacyjnych.
- Pokrycie innych kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej, jeśli taki obowiązek zostanie określony w porozumieniu (zawartym ze związkami zawodowymi) lub regulaminie (bądź w przypadku braku porozumienia lub regulaminu – w wydanym poleceniu albo porozumieniu zawartym z pracownikiem).
- Zapewnienie pracownikowi zdalnemu niezbędnych do wykonywania tej pracy szkoleń i pomocy technicznej.
- Umożliwienie pracownikowi zdalnemu przebywania na terenie zakładu pracy, kontaktowania się z innymi pracownikami i korzystania z pomieszczeń i urządzeń pracodawcy, z zakładowych obiektów socjalnych i prowadzonej działalności socjalnej (na zasadach przyjętych dla ogółu pracowników).
PRACA ZDALNA A SZKOLENIE BHP – W CZYM MOŻE POMÓC EHS CONSULTING?
Pomagamy w opracowaniu:
Prowadzimy szkolenia wstępne i okresowe BHP dla pracowników zdalnych, które odbywają się w formie ,,live” połączenie na platformie Microsoft Teams lub Clickmeeting, w przypadku szkoleń okresowych – w formie e-learningu na naszej platformie szkoleniowej. Skorzystaj z profesjonalnej obsługi BHP w Warszawie i online, a BHP pracy zdalnej nie będzie miało przed Tobą żadnych tajemnic!