Doświadczenie i wiedza

Standaryzacja i wdrożenie 5S

Jesteś zainteresowany/zainteresowana wdrożeniem 5S w swojej firmie?

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, ciągłe doskonalenie procesów i optymalizacja przestrzeni są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu i utrzymania konkurencyjności.

W odpowiedzi na te potrzeby, prezentujemy usługę wdrożenia i standaryzacji 5S – system organizacji, który zmienia sposób, w jaki przedsiębiorstwa zarządzają swoimi zasobami, bezpieczeństwem oraz efektywnością operacyjną.


FAQ

Masz inne pytania?

Sprawdź nasze pytania i odpowiedzi – wspólnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości!

Metoda 5S to właściwa organizacja na stanowisku pracy, stały porządek i systematyka oraz bezpieczeństwo w miejscu pracy. 5S jako jedna z metod koncepcji Lean Management zapewnia: mniej szukania, mniej przestawiania przedmiotów z miejsca na miejsce, większe bezpieczeństwo, wyższe morale pracowników, efektywniejszą kontrolę wizualną.

Metoda 5S pozwala na większą wydajność, szybszą realizację zleceń, poprawę jakości, mniejszą ilość wypadków, poprawę wizerunku firmy oraz zapewnia komfort pracy.
Najważniejszy jest efekt końcowy, którym ma być miejsce pracy pozbawione zbędnych sprzętów czy przedmiotów, ale za to z całym potrzebnym wyposażeniem, które ma swoje przeznaczone miejsce i jest odpowiednio wybrane oraz łatwo dostępne.

Standaryzację 5S można wdrożyć w każdym miejscu niezależnie od specyfiki firmy. To jedna z metod, która praktycznie nie posiada żadnych ograniczeń. Każde miejsce jest dobre na wdrożenie tej metody, czy to jest szpital, magazyn, produkcja czy obszar biurowy.

W nieuporządkowanym zakładzie posiadamy wadliwe produkty, opóźnienia realizacji zamówień, niską wydajność maszyn i pracowników, niskie morale pracowników, niebezpieczeństwo wypadków. Będą to między innymi: nadmierne zapasy oraz dodatkowe koszty związane ze składowaniem i transportem, dodatkowy transport i przestawianie,
z użyciem sprzętów lub siły ludzkiej, pomieszanie przedmiotów potrzebnych z niepotrzebnymi na stanowisku, zastawione drogi transportowe, czy utrata właściwości lub wycofanie produktów (ze względu na np. przeterminowanie).

System 5S to pięć kroków prowadzących do uporządkowania stanowiska pracy.
• 1S – selekcja/sortowanie
Pierwszy krok 5S w literaturze często określany jest w słowach: „Pozbądź się bałaganu!”. Dotyczy on praktyki sortowania wszystkich przedmiotów (np. urządzeń, narzędzi, materiałów, części), znajdujących się w miejscu pracy.
• 2S – systematyzacja
„Miejsce dla wszystkiego i wszystko na swoim miejscu.” Zgodnie z tym punktem należy zorganizować, uporządkować miejsce pracy tak, aby urządzenia, narzędzia, materiały były łatwo dostępne – określić odpowiednie miejsce dla wszystkich przedmiotów oraz zorganizować stanowisko robocze w taki sposób, by wszystkie te obiekty wracały na swoje odpowiednio wyznaczone i oznaczone miejsce.
• 3S – sprzątanie
Miejsce pracy musi być dokładnie wysprzątane. Dobrą praktyką jest szczegółowe sprzątanie stanowiska po każdej zmianie, a także w trakcie jeśli sytuacja tego wymaga.
• 4S – standaryzacja
Należy wprowadzić praktyki standardowej pracy, by utrzymać pierwsze trzy kroki 5S.
• 5S – samodyscyplina
Należy podtrzymywać korzyści z wdrożenia pierwszych czterech S poprzez zaangażowanie i dyscyplinę pracowników.

Efekt: zmniejszenie wypadkowości o ponad połowę, pracownicy zgłaszali w większym stopniu zdarzenia niebezpieczne, a także pomyślna realizacja działań znajdujących się w nakazie Państwowej Inspekcji Pracy.

5s przynosi zarówno organizacji, jak i pracownikom szereg korzyści wśród których można wymienić m.in.:
• eliminacja marnotrawstw (nadmierne zapasy są eliminowane),
• zwiększenie bezpieczeństwa w pracy,
• zwiększenie efektywności pracowników,
• większa ergonomia miejsca pracy przyczynia się do większej satysfakcji pracowników,
• usprawnienie procesów i tempa pracy,
• poprawa stanu technicznego maszyn,
• poprawa komunikacji wewnątrz takiej organizacji,
• ekologiczność rozwiązania – zwinne zarządzanie stawia wyłącznie na potrzebne narzędzia, co pozwala zmniejszyć ilość odpadów.

Korzyści płynące z metody 5S będą widoczne dopiero wtedy, gdy zostaną utrzymane. 5S nigdy nie może być kaprysem, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby 5S było utrzymane dopóki nie stanie się nawykiem.

Koszt uzależniony jest od poniższych czynników:
• zakresu i czasu trwania – określ jakie obszary/ stanowiska pracy chciałbyś zweryfikować (i doprecyzuj sektor: produkcja/ magazyn/ usługi itd.)
• lokalizacji – podaj planowane miejsce audytu
• specjalnych wymagań np. czy jesteś po kontroli organów zewnętrznych
i masz określone zadania do wykonania.

  • wizytę auditora o określonym doświadczeniu i wykształceniu (np. wymagane uprawnienia auditora wiodącego ISO 45001 lub uprawnienia inspektora ppoż.),
  • opracowanie raportu po audycie, który będzie zawierał podpowiedzi w zakresie obszarów doskonalenia,
  • stały kontakt i możliwość konsultacji telefonicznej oraz e-mail (pamiętaj, że nie zostajesz z raportem sam; jesteśmy od tego, aby Ci pomóc!).
1.

Kontakt

Pierwszym krokiem jest kontakt z nami przez telefon lub mail

2.

Rozmowa

Drugi krok to poznanie potrzeb klienta i zaproponowanie warunków

3.

Współpraca

Trzeci krok to podjęcie współpracy i rozpoczęcie działań


referencje

Zobacz co piszą o nas klienci

Duża fachowość, możliwość skorzystania z usług w trybie online, a także szeroka dostępność czasowa. Z całym przekonaniem polecam Panią Agnieszkę Kuźmicką.

Piotr Błaszczyk

Konsultant Podatkowy w SWGK

Agnieszka prowadziła szkolenia z BHP dla pracowników mojej firmy. Polecam ją jako bardzo dobrego i profesjonalnego szkoleniowca. Cały proces przebiegł sprawnie i w miłej atmosferze.

Marcin Olejnik

CEO w Chatbots

Polecam w 100 procentach! Duża dawka wartościowej wiedzy. 10/10!

Aleksandra Taraszkiewicz

Aleksandra Taraszkiewicz – rozwody, sprawy rodzinne i opiekuńcze


branżowe informacje

Blog

Jesteś zainteresowany naszymi usługami?

Masz pytania?

+48 887 043 666