Doświadczenie i wiedza

Dokumentacja powypadkowa

Jesteś zainteresowany/zainteresowana dokumentacją powypadkową?

Dokumentacja powypadkowa jest niezwykle istotnym elementem zabezpieczenia przedsiębiorstwa przed ewentualnymi roszczeniami i odpowiedzialnością z tytułu wypadku, jaki mógł mieć miejsce na terenie firmy. Powinna być przygotowana już na etapie planowania i organizacji pracy i zawierać w sobie wszelkie informacje dotyczące procedur bezpieczeństwa i ochrony, które zostały wdrożone w firmie, a także działań związanych z prewencją wypadków.

Dokumentację powypadkową definiuje ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U.z 2009 r. Nr 167, poz. 1322, ze zm.). Zgodnie z tym przepisem wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Przyczyny wypadku przy pracy określa również nagłość zdarzenia, to jaki miało związek z pracą, jaka była przyczyna zewnętrzna oraz jaki był jego skutek i konsekwencje.


FAQ

Masz inne pytania?

Sprawdź nasze pytania i odpowiedzi – wspólnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości!

Obowiązujące przepisy wskazują szereg obowiązków, które powinien wypełnić pracodawca w sytuacji, gdy w jego firmie miał miejsce wypadek przy pracy:

  • udzielenie poszkodowanym pierwszej pomocy,
  • zabezpieczenie miejsca wypadku,
  • powołanie zespołu powypadkowego,
  • ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku,
  • sporządzenie i zatwierdzenie protokołu powypadkowego oraz opracowanie statystycznej karty wypadku GUS, czyli opracowaniu dokumentacji powypadkowej,
  • określenie środków i wniosków profilaktycznych.

Okoliczności i przyczyny wypadku ustala powołany przez pracodawcę dwuosobowy zespół powypadkowy, w skład którego wchodzą, pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz społeczny inspektor pracy, przy czym przepisy przewidują pewne wyjątki — w zależności od stanu zatrudnienia w zakładzie oraz przyjętego przez pracodawcę systemu realizacji zadań z zakresu BHP.

U pracodawcy, który — zgodnie z art. 237 § 1 kp; nie ma obowiązku tworzenia służby bezpieczeństwa i higieny pracy, zamiast pracownika tej służby; w skład zespołu powypadkowego wchodzi pracodawca lub pracownik zatrudniony przy wykonywaniu innej pracy, któremu powierzył wykonywanie zadań służby BHP, albo specjalista spoza zakładu pracy.

U pracodawcy, u którego nie działa społeczna inspekcja pracy, zamiast społecznego inspektora pracy; w skład takiego zespołu wchodzi przedstawiciel pracowników posiadający aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jeżeli pracodawca nie może dopełnić obowiązku utworzenia zespołu powypadkowego ze względu na małą liczbę zatrudnionych pracowników, okoliczności i przyczyny wypadku ustala zespół powypadkowy, w którego skład wchodzi pracodawca i specjalista spoza zakładu pracy.

Protokół powypadkowy powinien zawierać w swoim składzie następujące elementy:

  • wskazanie pracodawcy wraz z wyszczególnieniem jego danych osobowych, adresu siedziby, numeru dowodu osobistego bądź innego dokumentu, który mógłby potwierdzać jego tożsamość, a także kodu PKD, NIP i REGON,
  • wskazanie danych osób, które wchodzą w skład zespołu powypadkowego,
  • ustalenie dokładnych okoliczności i przyczyn wypadku,
  • ustalenie dokładnej godziny i daty wypadku,
  • określenie, czy doszło do nieprzestrzegania zasad BHP lub innych przepisów dotyczących ochrony zdrowia przez pracowników bądź pracodawcę wraz ze wskazaniem odpowiednich dowodów,
  • ustalenie, czy wyłączną przyczyną wypadku, było naruszenie przez poszkodowanego pracownika przepisów BHP bądź spowodowanie wypadku w sposób umyślny lub wskutek rażącego niedbalstwa, wraz ze wskazaniem niezbędnych dowodów,
  • określenie, czy pracownik podczas wykonywania swoich obowiązków był pod wpływem alkoholu, bądź innych środków odurzających lub substancji psychotropowych przyczyniających się w znacznym stopniu do wypadku przy pracy,
  • określenie skutków wypadku,
  • określenie rodzaju wypadku,
  • złożenie wniosków i wskazanie środków zapobiegawczych.

W przypadku rozbieżności opinii członków zespołu powypadkowego, o treści sporządzonego protokołu decyduje pracodawca.

Zespół sporządza protokół powypadkowy nie później niż w ciągu 14 dni od daty zgłoszenia wypadku i przekazuje go niezwłocznie do zatwierdzenia przez pracodawcę, który jest obowiązany do zatwierdzenia treści protokołu nie później niż w ciągu 5 dni od dnia jego sporządzenia. W przypadku niedotrzymania tego terminu zespół ma obowiązek podania w protokole przyczyn opóźnienia.

Koszt jest uzależniony od:

  • rodzaju wypadku (ciężki/ lekki/ śmiertelny/ zbiorowy),
  • lokalizacji firmy, w której wydarzył się wypadek,
  • rodzaju dokumentacji (protokół powypadkowy/ karta wypadku).
  • przyjazd do firmy, w której miał miejsce wypadek,
  • opracowanie dokumentacji, która jest wymagana przepisami prawnymi,
  • dalsze konsultacji po opracowaniu dokumentacji m.in. w celu wdrożenia działań prewencyjnych.
1.

Kontakt

Pierwszym krokiem jest kontakt z nami przez telefon lub mail

2.

Rozmowa

Drugi krok to poznanie potrzeb klienta i zaproponowanie warunków

3.

Współpraca

Trzeci krok to podjęcie współpracy i rozpoczęcie działań


bezpłatna konsultacja

Umów się na bezpłatną 15 minutową konsultację online

Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany z dokumentacją powypadkową.


referencje

Zobacz co piszą o nas klienci

Duża fachowość, możliwość skorzystania z usług w trybie online, a także szeroka dostępność czasowa. Z całym przekonaniem polecam Panią Agnieszkę Kuźmicką.

Piotr Błaszczyk

Konsultant Podatkowy w SWGK

Agnieszka prowadziła szkolenia z BHP dla pracowników mojej firmy. Polecam ją jako bardzo dobrego i profesjonalnego szkoleniowca. Cały proces przebiegł sprawnie i w miłej atmosferze.

Marcin Olejnik

CEO w Chatbots

Polecam w 100 procentach! Duża dawka wartościowej wiedzy. 10/10!

Aleksandra Taraszkiewicz

Aleksandra Taraszkiewicz – rozwody, sprawy rodzinne i opiekuńcze

Rozwiązania prawne dotyczące odszkodowania za wypadek przy pracy

Jeśli zdarzenie jest wypadkiem przy pracy, pracownik ma prawo uzyskać świadczenia z tytułu ubezpieczenia w ZUS. Ponadto pracownik może wymagać od pracodawcy uzyskania odszkodowania za utratę swoich przedmiotów osobistych lub przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy. Dodatkowo art. 92. § 1. 1 kodeksu pracy mówi o tym, że pracownikowi przysługuje do 100% wynagrodzenia, w czasie, w którym jest on niezdolny do pracy. Co więcej, art. 53. § 1. 1 kp. mówi, że pracownikowi przysługuje również uniemożliwienie pracodawcy rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia, a w przypadku kiedy niezdolności do pracy pracownika, jest krótsza niż 6 miesięcy, a wspomniana niezdolność była spowodowana wypadkiem przy pracy.

Przy jakich wypadkach należy niezwłocznie powiadomić Państwową Inspekcję Pracy?

Pracodawca jest obowiązany do niezwłocznego doręczenia protokołów powypadkowych dotyczących okoliczności i przyczyn wypadków śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych właściwemu, ze względu na miejsce zdarzenia, inspektorowi pracy Państwowej Inspekcji Pracy. Dzięki temu inspektor PIP ma możliwość sprawdzenia, czy w protokole ustalono okoliczności i przyczyny, a dodatkowo czy zamieszczono w nim ustalenia naruszające uprawnienia pracownika lub występują w nieprawidłowe wnioski profilaktyczne. W razie niezgodności inspektor może zwrócić ten dokument pracodawcy, a także wnioskować o ponowne ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku.

Opracowanie dokumentacji powypadkowej dla firm w Warszawie

Jeżeli dochodzi do wypadku przy pracy, opracowujemy protokół powypadkowy, w którym umieszczamy informacje o przyczynach i okolicznościach wypadku przy pracy.

Forma opracowania protokołu powypadkowego oraz statystycznej karty wypadku została uregulowana przez odpowiednie akty prawne, odpowiednio Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (dalej: r.u.o.p.w.) oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 stycznia 2009 r. w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy.

  • 7 r.u.o.p.w. wskazuje, że należy „dokonać oględzin miejsca wypadku, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych, stanu urządzeń ochronnych oraz zbadać warunki wykonywania pracy i inne okoliczności, które mogły mieć wpływ na powstanie wypadku (…)”.

Inna dokumentacja powypadkowa zostanie sporządzona w sytuacji wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

Definicję wypadku w drodze do pracy lub z pracy zawiera art. 57b ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 887).

– Nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia bądź innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana.

Mimo, że droga została przerwana, zdarzenie można uznać za wypadek w drodze do/z pracy. Dotyczy to przerwy życiowo uzasadnionej i jeżeli jej czas nie przekraczał granic potrzeby. Dodatkowo wówczas, gdy droga, nie będąc najkrótsza, była dla ubezpieczonego najdogodniejsza ze względów komunikacyjnych.

Za drogę do pracy lub z pracy uważa się oprócz drogi z domu do pracy, lub z pracy do domu również drogę do miejsca, lub z miejsca:

1) innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego;

2) zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych;

3) zwykłego spożywania posiłków;

4) odbywania nauki lub studiów.

Pracodawca jest obowiązany udostępnić pracownikom, do stałego korzystania, aktualne instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące:

1) stosowanych w zakładzie procesów technologicznych oraz wykonywania prac związanych z zagrożeniami wypadkowymi lub zagrożeniami zdrowia pracowników;

2) obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych;

3) postępowania z materiałami szkodliwymi dla zdrowia i niebezpiecznymi;

4) udzielania pierwszej pomocy.

W przypadku, gdy pracownik uległ wypadkowi, który spełnia cechy określone w art. 57b ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym pracodawcę.

Jaki jest koszt wykonania dokumentacji powypadkowej w Warszawie razem z EHS Consulting?

Jesteś zainteresowany naszymi usługami? Sprawdź, ile kosztuje dokumentacja powypadkowa wypadku przy pracy w naszym cenniku. Zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy – obsługa BHP EHS Consulting.

Sporządzanie protokołu powypadkowego w Warszawie

Szczegółowe postępowanie powypadkowe BHP określa rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 24 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jego dokumentowania, wzoru karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz terminu jej sporządzania (DzU z 2013 r., poz. 924).

Dokumentacja powypadkowa BHP, czyli w tym przypadku karta wypadku powinna zostać sporządzona po ustaleniu okoliczności i przyczyn zdarzenia, nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku, w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje poszkodowany lub członek jego rodziny, a drugi przechowuje się w dokumentacji powypadkowej.


branżowe informacje

Blog

Dokumentacja BHP w firmie

Obowiązkiem pracodawcy nałożonym przez kodeks pracy jest prowadzenie dokumentacji BHP w swoim przedsiębiorstwie. Poniżej znajduje się spis, dzięki któremu uzupełnisz…
Rozmieszczenie instrukcji BHP

Rozmieszczenie instrukcji BHP

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie swoim pracownikom bezpiecznych warunków pracy. Instrukcje bhp mają za zadanie minimalizować niebezpieczeństwa wynikające z wykonywania…
Gdzie powinny znajdować się instrukcje BHP?

Gdzie powinny znajdować się instrukcje BHP?

Obowiązujące akty prawne, nakładają na pracodawcę obowiązek udostępnienia pracownikom, do stałego korzystania, aktualne instrukcje bezpieczeństwa. Czy określone jest, gdzie powinny…

Najwyższe dopuszczalne natężenie

Pracownik, pracodawca, firma zewnętrzna, organ kontroli – tak naprawę każdy z osób przebywających na terenie zakładu pracy jest narażony na…

Jesteś zainteresowany naszymi usługami?

Masz pytania?

+48 887 043 666