Szkolenie ppoż. – ustawa z dnia 24 sierpnia 1991r.
Jaka jest podstawa prawna szkolenia ppoż? Wynika to z Ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U.2020.961 t.j. z dnia 2020.05.29).
Jeśli jesteś pracodawcą, Twoi pracownicy mają obowiązek przestrzegania przyjętych obowiązków w zakresie ochrony przeciwpożarowej, które powinny zostać wskazane m.in. w regulaminie pracy.
Jako pracodawca, powinieneś zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.
Dodatkowo jako pracodawca, wyznaczasz pracowników do:
- udzielania pierwszej pomocy,
- wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników,
a także zapewniasz łączność ze służbami zewnętrznymi wyspecjalizowanymi w szczególności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, ratownictwa medycznego oraz ochrony przeciwpożarowej.
Powyższe wytyczne wynikają z Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.2020.1320 t.j. z dnia 2020.07.30).
Szkolenie przeciwpożarowe – skorzystaj z pomocy specjalistów
Jeżeli zastanawiasz się nad koniecznością skorzystania z doradztwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej, wiedz, że przepisy bhp zobowiązują pracodawcę do zapewnienia pracownikom nie tylko bezpiecznych warunków pracy, ale również informowania ich o zagrożeniach, a także o zasadach postępowania w przypadku sytuacji zagrażających życiu takich jak pożar.
Dodatkowo zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej, osoba fizyczna, osoba prawna, organizacja lub instytucja korzystające z budynku są obowiązane zabezpieczyć go przed zagrożeniem pożarowym lub innym miejscowym zagrożeniem.
Szkolenie przeciwpożarowe pracowników
W celu wdrożenia powyższych wymogów w praktyce warto przeprowadzić szkolenie przeciwpożarowe pracowników, które przygotuje ich do bezpiecznej pracy.
Jak przeprowadzić kurs ppoż.? Najlepiej z pomocą profesjonalnego szkoleniowca.
Kurs ppoż. Warszawa – co uwzględnia szkolenie z zakresu przeciwpożarowej, realizowane przez EHS Consulting?
- ćwiczenia praktyczne z obsługi gaśnic i innego stosowanego podręcznego sprzętu gaśniczego,
- omówienie planów ewakuacji i obowiązujących zasad ochrony przeciwpożarowej dla danego obiektu,
- przedstawienie wymogów prawnych, które powinny zostać spełnione przez właściciela, zarządcę lub użytkownika budynku.
Sprawdzenie wymaganej wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej również odbywa się podczas próbnych ewakuacji.
Praktyczne sprawdzenie ewakuacji to okazja na weryfikację istniejących procedur, stopnia przygotowania pracowników i osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie ewakuacji. Najlepsza możliwość na weryfikację sprawności systemów bezpieczeństwa w budynku (systemu sygnalizacji pożaru, dźwiękowego systemu ostrzegawczego, systemu kontroli dostępu, systemu oddymiania, oświetlenia awaryjnego).
Okresowe sprawdzanie organizacji i warunków ewakuacji wynika m.in. z § 17 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
W celu właściwego zaplanowania i przeprowadzenia próbnej ewakuacji, warto skorzystać z doradztwa specjalistów ds. ochrony przeciwpożarowej.
Szkolenia ppoż. Warszawa i okolice – EHS Consulting
Jeśli chcesz skorzystać z naszego doradztwa szkolenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej w Warszawie, pozostaw do siebie kontakt.