Doświadczenie i wiedza
Metoda OWAS
Jesteś zainteresowany/zainteresowana oceną obciążenia układu mięniowo-szkieletowego (metoda OWAS)?
lub zadzwoń: +48 887 043 666
Ograniczenie obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego pracowników to jedno z zadań przed jakim stoi Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Poprzez dofinansowania projektów poprawy bezpieczeństwa ZUS podnosi świadomość prewencji wypadkowej w firmach. Przykładem takich działań jest prewencja wypadkowa w zakresie ograniczenia dolegliwości mięśniowo-szkieletowych. Ocena obciążenia układu mięśniowo – szkieletowego powinno zostać wykonane uznaną metodą oceny obciążenia. Jedną z uznanych metod oceny obciążenia jest metoda OWAS.
Analiza obciążenia służy do oceny wielkości obciążenia statycznego na stanowiskach pracy. Umożliwia klasyfikację pozycji pleców, ramion i nóg oraz wartości obciążenia zewnętrznego. Jest powszechnie stosowanym systemem identyfikacji i oceny postawy całego ciała ludzkiego podczas pracy.
FAQ
Masz inne pytania?
Sprawdź nasze pytania i odpowiedzi – wspólnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości!
1.
Kontakt
Pierwszym krokiem jest kontakt z nami przez telefon lub mail
2.
Rozmowa
Drugi krok to poznanie potrzeb klienta i zaproponowanie warunków
3.
Współpraca
Trzeci krok to podjęcie współpracy i rozpoczęcie działań
bezpłatna konsultacja
Umów się na bezpłatną 15 minutową konsultację online
Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany z oceną obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego metodą OWAS.
referencje
Zobacz co piszą o nas klienci
Duża fachowość, możliwość skorzystania z usług w trybie online, a także szeroka dostępność czasowa. Z całym przekonaniem polecam Panią Agnieszkę Kuźmicką.
Piotr Błaszczyk
Konsultant Podatkowy w SWGK
Agnieszka prowadziła szkolenia z BHP dla pracowników mojej firmy. Polecam ją jako bardzo dobrego i profesjonalnego szkoleniowca. Cały proces przebiegł sprawnie i w miłej atmosferze.
Marcin Olejnik
CEO w Chatbots
Polecam w 100 procentach! Duża dawka wartościowej wiedzy. 10/10!
Aleksandra Taraszkiewicz
Aleksandra Taraszkiewicz – rozwody, sprawy rodzinne i opiekuńcze
OCENA OBCIĄŻENIA UKŁADU MIĘŚNIOWO-SZKIELETOWEGO – KILKA SŁÓW WYJAŚNIENIA
W codziennym życiu ludzie często nie zdają sobie sprawy, że ich układ mięśniowo-szkieletowy jest stale poddawany próbie. To szczególnie ważne w środowisku pracy, gdzie codzienne zadania mogą powodować ciągłe obciążenie, które z czasem może prowadzić do problemów zdrowotnych. Na szali stawka jest wysoka: od komfortu i produktywności pracowników do ogólnego bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w miejscu pracy. Tymczasem metoda OWAS (Ovako Working Posture Analyzing System), jest narzędziem, które może pomóc firmom zrozumieć i zarządzać tym ryzykiem. Nasza firma, EHS Consulting, specjalizuje się w użyciu metody OWAS do oceny obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego.
NA CZYM POLEGA METODA OWAS?
Praca z metodą OWAS to coś więcej niż tylko ocena postawy. To proces, który angażuje zarówno naukę, jak i praktyczną wiedzę, aby zrozumieć, jak prace mogą wpływać na układ mięśniowo-szkieletowy pracowników. OWAS to system, który bierze pod uwagę różne aspekty pracy, takie jak m.in.:
- pozycje ciała,
- wykonywane czynności,
- narzędzia i wyposażenie używane podczas pracy.
Założenia tej metody są proste – OWAS zakłada, że każda pozycja ciała podczas pracy ma wpływ na obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego. Zmieniając te pozycje, możemy zmniejszyć obciążenie i potencjalne problemy zdrowotne. EHS Consulting to specjaliści, którzy pomagają firmom zrozumieć, jak te zasady mogą być zastosowane w praktyce.
JAK METODA OWAS UMOŻLIWIA DOKONANIE OCENY OBCIĄŻENIA UKŁADU MIĘŚNIOWO-SZKIELETOWEGO?
OWAS to system oceny, który korzysta z serii kodów do reprezentacji różnych pozycji ciała. Każda pozycja jest następnie oceniana pod kątem potencjalnego ryzyka obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego. Przykładowo, pracownik siedzący na krześle przez wiele godzin może nie zdawać sobie sprawy, że jego pozycja ciała może prowadzić do obciążenia mięśni i stawów. Metoda OWAS pozwala na identyfikację i ocenę takich pozycji, zwracając uwagę na potencjalne problemy, które mogą wystąpić.
Przy pomocy metody OWAS, EHS Consulting może wykonywać szczegółowe oceny w miejscu pracy, pomagając firmom zrozumieć, gdzie i jak mogą występować problemy. To ważne, ponieważ pozwala to na wdrożenie rozwiązań, które mogą pomóc zminimalizować obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego pracowników – skorzystaj z profesjonalnych usług BHP.
WPŁYW METODY OWAS NA BEZPIECZEŃSTWO
Bezpieczeństwo i zdrowie w miejscu pracy to kluczowe aspekty funkcjonowania każdej firmy. OWAS metoda oceny ryzyka zawodowego jest stosowana do identyfikacji ryzyka zawodowego, które może wynikać z obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego. Może to obejmować wszystko, od bólu pleców po poważniejsze problemy, takie jak przewlekłe schorzenia mięśni i stawów.
Warto wiedzieć, że ocena ryzyka zawodowego za pomocą metody OWAS nie tylko pomaga firmom zidentyfikować potencjalne problemy, ale również ułatwia opracowanie strategii zarządzania tym ryzykiem. Efekt? Bezpieczeństwo w miejscu pracy może być zwiększona, a pracownicy mogą czuć się komfortowo podczas wykonywania swoich obowiązków.
OCENA OBCIĄŻENIA UKŁADU MIĘŚNIOWO-SZKIELETOWEGO W WARSZAWIE Z EHS CONSULTING
Pomimo swojej naukowej podstawy, metoda OWAS nie jest skomplikowana w użyciu. W praktyce polega na obserwacji pracowników podczas wykonywania swoich codziennych zadań, rejestrowaniu ich pozycji ciała i ocenie potencjalnego obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego. Kiedy jest to możliwe, obserwacje te są uzupełniane rozmowami z pracownikami, które pomagają zrozumieć ich doświadczenia i odczucia. To pozwala na stworzenie pełniejszego obrazu zaistniałej sytuacji i identyfikację potencjalnych obszarów, które mogą wymagać uwagi i modyfikacji.
W EHS Consulting mamy zespół specjalistów z doświadczeniem w stosowaniu metody OWAS oraz przeprowadzaniu obowiązkowych szkoleń BHP w Warszawie. Naszym celem jest stworzenie bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy, które z korzyścią przekłada się na pracowników i organizację.
branżowe informacje
Blog
Świadectwo energetyczne domu jednorodzinnego i obowiązkowy certyfikat
Aktualizacja instrukcji bezpieczeństwa pożarowego – co ile lat należy ją przeprowadzić?
Jakie są obowiązki zespołu powypadkowego
Jesteś zainteresowany naszymi usługami?
+48 887 043 666