Szkolenie BHP a zmiana pracodawcy

szkolenie-BHP-a-zmiana-pracodawcy

Zmiana miejsca pracy wiąże się z dużą ilością formalności. Do tego możemy zaliczyć obowiązkowe badania lekarskie oraz szkolenia bhp. Jest natomiast możliwość zmniejszenia ilości potrzebnej dokumentacji ze strony bezpieczeństwa i higieny pracy. Kiedy i na jakiej zasadzie możemy wykorzystać fakt odbycia szkolenia u poprzedniego właściciela? Tego dowiecie się w tym artykule. 

Rodzaje szkoleń BHP

 

Warto pamiętać, że aby rozpocząć pracę należy posiadać aktualne szkolenia bhp. Takie szkolenia możemy podzielić na szkolenia wstępne oraz stanowiskowe. Natomiast szkolenia wstępne dzielimy na szkolenie ogólne i stanowiskowe. Ta informacja będzie nam potrzebna w dalszym etapie.

szkolenie-BHP-a-zmiana-pracodawcy

Możliwość zwolnienia ze szkolenia bhp? Czy jest to możliwe?

 

Jedną oraz jedyną możliwością jest zwolnienie ze szkolenia okresowego. Pracownik może zostać zwolniony pod pewnymi warunkami np: przedłoży zaświadczenie o aktualnym szkoleniu, które odbył u poprzedniego pracodawcy. Nie ma możliwości, aby pracownik został zwolniony ze szkolenia wstępnego, nawet jeśli posiada wieloletnie doświadczenie na podobnym stanowisku. Ustawodawca nie przewiduje możliwości zwolnienia ze szkolenia wstępnego. 

 

Zatem, jeśli planujecie zmienić pracę na podobne stanowisko i przejmujecie się ilością dokumentacji jaka was czeka, możecie zmniejszyć jej ilość dołączając aktualne zaświadczenie o odbytym szkoleniu okresowym do waszej dokumentacji.

 

Masz wątpliwości, czy Twój pracownik powinien odbyć szkolenie BHP? Skontaktuj się z nami: https://ehsconsulting.pl/kontakt/

 

Sprawdź także:  Brak szkolenia BHP – jakie są konsekwencje dla pracodawcy i pracownika?