, , ,

Zmiany w podejściu do bezpieczeństwa pracy

Zmiany w podejściu do bezpieczeństwa pracy

Nasze grono klientów stale się powiększa. Realizujemy się zawodowo w kilku branżach, od spożywczej po budowlane.

Jakie wnioski się nasuwają po sporej ilości wizyt?

Bezpieczeństwo powinno być przede wszystkim. Gonimy za tabelkami, za deadline’ami, za zyskami – nie licząc się z konsekwencjami pewnych zaniedbań. Mowa oczywiście o naszych obowiązkach jako pracownika wobec pracodawcy oraz na odwrót. Tak jak pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi bezpieczne i higieniczne warunki pracy – tak samo pracownik musi znać przepisy, regulacje i się do niech stosować.

Kiedy najczęściej pojawia się potrzeba wprowadzenia zmian?

Zazwyczaj, gdy mamy do czynienia z wypadkiem lub zdarzeniem potencjalnie wypadkowym.

Dlaczego tak się dzieje? Powinniśmy zapobiegać, w każdym calu przed niezgodnościami w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Chcemy zaoszczędzić na środkach ochrony indywidualnej? Stracimy na składce wypadkowej. Stracimy autorytet wśród pracowników. Pomijając straty materialne, pamiętajmy o stratach moralnych. Nikt z nas nie chce mieć świadomości, że przez swoje niedopatrzenie naraził innego człowieka na niebezpieczeństwo. Warto zainwestować w audyt, przejść się ze specjalistą, zadawać pytania oraz szukać rozwiązań i skrupulatnie je wdrażać.

Pamiętajmy również o dokumentacji powypadkowej!

Bezpieczna praca się opłaca! Wg. Danych GUS w latach 1999-2019 liczba wypadków utrzymuje się na podobnym poziomie.

Najwięcej występuje w przemyśle. Są oczywiście odnotowane okresy spadku m. in. W latach 2002, 2005 i 2009, jednak po tych krótkoterminowych okresach następował ponowny wzrost.

Dodatkowo zmiany, zmiany, zmiany…

Czy każdy z nas zaktualizował swoją wiedzę po zmianach przepisów BHP w 2021 roku?

Tak, wydarzyło się to ponad rok temu, jednak nie każdy interesował się tym, co mu się należy!

Chcielibyśmy poruszyć temat spraw, które zostaną z nami na dłużej a warto o nich pamiętać.

Sprawdź także:  Środki ochrony zbiorowej a BHP – najważniejsze informacje

Dlaczego? Pozwoli nam to zaoszczędzić sporo czasu, nerwów i pieniędzy – przecież o to chodzi w tym biznesie!

Pierwszorzędnym tematem który powinien zainteresować pracodawców oraz pracowników jest zwiększenie kwoty odszkodowań za wypadki w pracy. Każdy z nas jest zobowiązany ZAPOBIEGAĆ wszelkim zdarzeniom, które mogą prowadzić do uszczerbku na zdrowiu lub utraty życia.

Znajmy swoje prawa!

Jeżeli doznaliśmy urazu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu – za każdy procent takiego urazu przysługuje poszkodowanemu 1133 zł!

Z ciekawostek, stawka ta stale wzrasta. Przykładowo – w 2020 roku wynosiła 984 zł, w 2021 roku – 1033 zł. Stawka sukcesywnie wzrasta.

Czas poruszyć także inny ważny temat: stres w pracy – jak zapobiegać? Koniecznie zostań z nami i zdobądź cenne informacje!