Wstępne szkolenie BHP – podstawa przed wykonywaniem pracy
Z kodeksu pracy, a dokładnie z § 2 art. 2373: ,,pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie”. Dodatkowo rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy określa:
- zasady szkolenia w dziedzinie BHP,
- zakres szkolenia,
- wymagania dotyczące treści i realizacji programów szkolenia,
- sposób dokumentowania szkolenia wstępnego,
- przypadki, w których pracodawcy lub pracownicy mogą być zwolnieni z określonych rodzajów szkolenia.
Jeżeli jesteś nowo zatrudniony w firmie, bądź studentem odbywającym praktykę studencką lub uczniem odbywającym praktyczną naukę zawodu – przed rozpoczęciem pracy odbywasz szkolenie wstępne BHP w zakresie instruktażu ogólnego oraz stanowiskowego.
Ważne: Szkolenie wstępne BHP odbywa się przed dopuszczeniem pracownika do pracy.
Szkolenie BHP wstępne – jaki jest jego cel?
Celem szkolenia jest zaznajomienie pracownika w szczególności z:
- podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie pracy, w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach pracy,
- przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi w danym zakładzie pracy,
- zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.
Szkolenie wstępne BHP Warszawa – podział instruktażu
BHP szkolenie wstępne jest podzielone na dwie części: instruktaż ogólny i instruktaż stanowiskowy, które najczęściej są prowadzone przez odpowiednie osoby.
Instruktaż ogólny w czasie szkolenia BHP prowadzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy, osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo pracodawca, który sam wykonuje takie zadania, lub pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację programu instruktażu, mający aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie BHP.
Instruktaż stanowiskowy w czasie szkolenia BHP przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, jeżeli osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego. Instruktaż stanowiskowy powinien zapewnić uczestnikom szkolenia wstępnego zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach.
Powtórne szkolenie wstępne BHP
Powtórne przeszkolenie w zakresie instruktażu stanowiskowego jest przeprowadzane jeżeli w zakładzie nastąpiły zmiany warunków techniczno- organizacyjne na każdym z tych stanowisk, bądź w przypadku zmiany stanowiska pracy lub wykonywania pracy na kilku stanowiskach.
Jeżeli jesteś pracodawcą bądź pełnisz funkcje osoby kierującej na innym stanowisku – w okresie do 6 miesięcy od momentu rozpoczęcia pracy na stanowisku masz obowiązek przejść szkolenie okresowe BHP.
Natomiast jeśli zajmujesz inne stanowisko np. zaliczane do inżynieryjno- technicznych, bądź robotniczych – w okresie do 12 miesięcy od momentu rozpoczęcia pracy na stanowisku.
Szkolenie wstępne pracownika – również przez Internet
W większości przypadków szkolenie wstępne BHP jest prowadzone w siedzibie pracodawcy.
Natomiast w związku z wystąpieniem stanu epidemii szkolenie wstępne BHP może zostać poprowadzone również online. Wynika to z Art. 12e Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych:
,,W okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii dopuszcza się przeprowadzanie szkoleń wstępnych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy i służby w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, z wyjątkiem instruktażu stanowiskowego:
1) pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym;
2) pracownika zatrudnionego na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych;
3) pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa w pkt 1 i 2;
4) ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.”
Karta szkolenia wstępnego – jak wypełnić?
Jesteś osobą kierującą pracownikami bądź pracodawcą i masz przed sobą karty szkolenia wstępnego. Częstym dylematem, który się pojawia – jak ją wypełnić w poprawny sposób?
Może podpowiedzieć pracownik służby BHP bądź działu Kadr.
Jednak jeśli nie chcesz czekać z odpowiedzią, zapoznaj się z naszą publikacją: https://ehsconsulting.pl/karta-szkolenia-wstepnego-jak-wypelnic/
Pamiętaj, że karty szkoleń pozostają w aktach osobowych pracownika, dlatego istotne jest ich poprawne wypełnienie.
Szkolenie wstępne i okresowe z zakresu BHP – podstawowe różnice
Podział szkoleń na szkolenia wstępne i szkolenia okresowe wynika z rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Szkolenie wstępne jest przeznaczone dla wszystkich osób, które rozpoczynają pracę w danym zakładzie pracy.
Natomiast szkolenie okresowe BHP ma na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie BHP oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie.
Szkolenia BHP wstępne i okresowe w Warszawie i nie tylko
Szkolenia wstępne BHP online są prowadzone poprzez platformę do prowadzenia spotkań i wydarzeń na żywo. Jedynym wymogiem jest dostęp do komputera i Internetu przez uczestnika szkolenia.
Szukasz Specjalisty ds. BHP, który przeprowadzi szkolenie wstępne BHP dla Twoich pracowników?
Prowadzimy szkolenia wstępne BHP oraz okresowe BHP na terenie Warszawy i okolic.