Karta szkolenia wstępnego – jak wypełnić?
Po przeczytaniu pierwszego wpisu „Ile jest ważne szkolenie BHP i jaki mamy podział szkoleń BHP?„, zapewne już wiesz o konieczności przeprowadzenia szkoleń bhp przez pracodawcę (wynika to wprost z kodeksu pracy), a także o podziale szkolenia wstępnego na: instruktaż stanowiskowy oraz ogólny.
Załóżmy, że pracownik odbył instruktaż ogólny szkolenia wstępnego BHP, który został przeprowadzony przez Specjalistę ds. BHP i jako pracodawca otrzymujesz Kartę szkolenia wstępnego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Widzisz, że karta zawiera o wiele więcej pól, które należy uzupełnić.
Możesz zatem zapytać: jak wypełnić kartę szkolenia wstępnego?
W tym artykule – znajdziesz wskazówki.
Dla ułatwienia zamieszczam poniżej dwie części karty, które powinny być zawarte na jej pierwszej stronie.
W części instruktażu ogólnego:
- Na samej górze, po lewej stronie widzimy „oznaczenie pracodawcy” (nr 1). Obowiązujące przepisy nie wskazują jakie informacje o pracodawcy należy w tym miejscu wpisać, ale mają pozwolić na jednoznaczną identyfikację pracodawcę. W związku z tym, w przypadku jednostek organizacyjnych warto podawać przynajmniej nazwę pracodawcy i np. numer NIP, a w przypadku osób fizycznych imię i nazwisko oraz np. adres. Najczęściej pracodawcy będący jednostkami organizacyjnymi w tym miejscu stawiają pieczątkę firmową.
- Imię i nazwisko osoby odbywającej szkolenie (nr 2)
- Nazwa komórki organizacyjnej (nr 3): wpisujemy nazwę zakładu pracy, jego adres oraz możemy podać np. nazwę działu, do którego został przypisany nowo zatrudniony pracownik.
- Data szkolenia (nr 4): podajemy datę szkolenia pracownika. Warto pamiętać, że szkolenie odbywa się w pierwszym dniu pracy pracownika i trwa trzy godziny lekcyjne.
- Imię i nazwisko przeprowadzającego instruktaż (nr 5): podpisuje się Specjalista ds. BHP, który prowadził szkolenie.
- Podpis osoby, której udzielono instruktażu (nr 6): podpisuje się osoba szkolona.
W części instruktażu stanowiskowego:
- Nr 7 – wpisujemy stanowisko, na którym zatrudniony jest pracownik.
- Nr 8 – wpisujemy datę instruktażu stanowiskowego, pamiętając, że instruktaż trwa 8 godzin lekcyjnych, zatem czasami jego realizacja odbywa się w ciągu 2 dni (wtedy podajemy przedział dat).
- Nr 9 – wpisujemy imię i nazwisko osoby przeprowadzającej instruktaż.
Uwaga:
Instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami (kierownik, mistrz, brygadzista) posiadająca odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz przeszkolona w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.
- Nr 10 – wpisujemy imię i nazwisko szkolonego pracownika.
- Nr 11 – podajemy nazwę stanowiska, które było przedmiotem instruktażu.
- Nr 12 – podpisuje się przeszkolony pracownik.
- Nr 13 – podpisuje się osoba, która przeprowadzała instruktaż.
Dodatkowo w przypadku zmiany stanowiska przez pracownika bądź pełnienia funkcji na dwóch różnych stanowiskach – przeprowadzany jest drugi instruktaż stanowiskowy i również powinien zostać udokumentowany na karcie szkolenia. W takim przypadku wypełniamy podpunkt 2 w pkt. 4. instruktaż stanowiskowy– zgodnie z powyżej wskazanym opisem.
Ramowy program instruktażu stanowiskowego oraz ogólnego został określony w załączniku nr 1. do Rozporządzenia Ministra Gospodarki i pracy z dnia 27 lipca 2004 r. Warto z nim się zapoznać planując szkolenia BHP dla swoich pracowników. Szczególnie zachęcam do tego osoby, które kierują pracownikami i przeprowadzają szkolenie wstępne bhp w części instruktażu stanowiskowego.
Właściwie przeprowadzane szkolenia, zapoznanie pracowników z zagrożeniami występującymi przy pracy, a także wskazanie odpowiednich działań prewencyjnych wpływa na poprawę bezpieczeństwa pracy. Firma EHS Consulting oferuje pełen zakres usług BHP w tym szkolenia bhp wstępne i szkolenia bhp okresowe.
Zapraszamy do kontaktu: https://ehsconsulting.pl/kontakt/
Specjalista ds. BHP, inspektor ochrony przeciwpożarowej, auditor wiodący ISO 45001:2018, biegły sądowy przy Sądzie Okręgowym w Warszawie, doradza i szkoli w zakresie bezpieczeństwa pracy w różnych branżach m.in. budownictwie, przemyśle energetycznym oraz zakładach produkcyjnych.