Zmiany w zaświadczeniach kwalifikacyjnych UDT, o których musisz pamiętać w 2023 roku
Pracodawco! Dopilnuj, aby Twój pracownik, nie operował wózkiem jezdniowym z przeterminowanymi uprawnieniami.
W sierpniu 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym. Podstawową zmianą w rozporządzeniu było zniesienie imiennych zezwoleń na wózki widłowe.
Zmiany w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych
Kolejną zmianę wprowadziło Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r., w sprawie terminowości uprawnień oraz kategorii uprawnień na wózki jezdniowe.
Z dotychczasowych trzech kategorii, pozostały dwie:
- Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem oraz wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem (dawniej II WJO oraz III WJO) – ważność uprawnień: 10 lat
- Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem oraz wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem (dawniej I WJO) – ważność uprawnień: 5 lat.
O czym należy pamiętać: Wszystkie zaświadczania kwalifikacyjne wydane przez UDT przed 01 czerwca 2019 roku tracą ważność 1 stycznia 2024.
Przedłużenie okresu ważności uprawnień
Przedłużenie okresu ważności uprawnień następuje w drodze wniosku, który należy złożyć nie później niż w terminie 3 miesięcy przed dniem upływu okresu ważności zaświadczenia.
W przypadku osób posiadających zaświadczenia dotychczas bezterminowe, wydane przed 1 czerwca 2019 r. wniosek taki musi zostać złożony
w terminie 3 miesięcy przed dniem 1 stycznia 2024 r. (czyli maksymalnie we wrześniu 2023 r.).
Wtedy ważność dotychczas wydanego zaświadczenia zostanie przedłużona na kolejne 5 lub 10 lat – w zależności od rodzaju kwalifikacji i rodzaju urządzenia.
W jakiej formie należy złożyć wniosek
Ważność zaświadczenia kwalifikacyjnego można przedłużyć elektronicznie na stronie eudt.gov.pl lub tradycyjnie, przesyłając podpisany wniosek na adres odpowiedniego Oddziału UDT.
Dodatkowe informacje na temat wniosku
- Przedłużenie zaświadczeń kwalifikacyjnych jest bezpłatne.
- Wniosek może złożyć tylko osoba, na którą wydane jest zaświadczenie.
- Wniosek można złożyć tylko do jednostki dozoru technicznego (UDT, TDT, WDT), która wydała zaświadczenie. Urząd Dozoru Technicznego proceduje wyłącznie wnioski dotyczące zaświadczeń kwalifikacyjnych wydanych przez UDT.
- Certyfikaty ukończenia kursu w zakresie obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych (wydany przez ośrodek szkolenia) jak również wydane na ich podstawie wewnątrzzakładowe zezwolenia imienne (wydane przez pracodawcę), o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U. poz. 650 oraz z 2003 r. poz. 603) nie są zaświadczeniami kwalifikacyjnymi w myśl zapisów rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych (Dz. U. 2019, poz. 1008). W związku z czym nie podlegają powyższemu procesowi przedłużenia.
- Składając wniosek wnioskodawca oświadcza, że przez co najmniej 3 lata
w okresie ostatnich 5 lat ważności zaświadczenia (np. dla zaświadczeń ważnych do dnia 01.01.2024 r. okres dotyczy lat 2019 – 2023) osoba zainteresowana wykonywała czynności w zakresie określonym
w zaświadczeniu kwalifikacyjnym.
Źródło: https://www.udt.gov.pl/
Masz pytania? Potrzebujesz konsultacji w tym zakresie?
Skontaktuj się z nami: https://ehsconsulting.pl/kontakt/
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!