ESG w Polsce, czyli jak dyrektywa unijna wygląda w praktyce? 

ESG w Polsce, czyli jak dyrektywa unijna wygląda w praktyce? 

Prawo ESG 

Członkostwo w Unii Europejskiej zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania się do unijnych dyrektyw, nie inaczej jest w przypadku dyrektyw dotyczących sprawozdawczości w zakresie ESG. 

W obecnych czasach i wszechobecnym natłoku informacji o zrównoważonym rozwoju, CSR, Zielonym Ładzie, nie jest niczym nowym publikowanie przez przedsiębiorstwa informacji o ich działaniach w zakresie powyższych kwestii. Dyrektywy w zakresie raportowania pełnią zatem rolę ustandaryzowania danych i dają możliwość porównania i oceny podmiotów gospodarczych w kategoriach innych niż tylko finansowe.  

ESG w Polsce 

Implementacja dyrektyw NFRD oraz CRSD w Polsce odbywa się przez krajowe przepisy prawa. 

Dyrektywa NFRD została wdrożona poprzez nowelizację ustawy o rachunkowości i zawiera kluczowe przepisy dotyczące raportowania niefinansowego. Informację na temat tego, czym jest ta dyrektywa, od kiedy oraz kogo obowiązuje znajdziesz w artykule:  „ESG – co to znaczy i dlaczego jest ważne dla współczesnych firm?”.

Dyrektywa CSRD podobnie jak dyrektywa NFRD zostanie wprowadzona przez nowelizację ustawy o rachunkowości. Informację na temat tego, czym jest ta dyrektywa, od kiedy oraz kogo obowiązuje znajdziesz w artykule „Raportowanie ESG – od kiedy obowiązują dyrektywy NFRD i CSRD? Kogo dotyczą wymagania?”.

Raportowanie ESG w praktyce 

W Polsce duże jednostki zainteresowania publicznego spełniające kryteria dyrektywy, już teraz muszą raportować informacje niefinansowe zgodnie z wymogami NFRD. W praktyce oznacza to, że firmy publikują raporty ESG (Environmental, Social, and Governance) jako część swoich rocznych sprawozdań finansowych lub jako oddzielne dokumenty. W ciągu następnych lat w ramach dyrektywy CSRD do raportowania zostaną zobowiązane wszystkie duże firmy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na giełdzie.  

Publicznie dostępne raporty mają na celu zwiększenie transparentności działań przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, co jest ważne zarówno dla inwestorów, jak i innych interesariuszy. 

Przygotowanie do pełnej implementacji CSRD w Polsce oznacza, że firmy muszą już teraz zacząć dostosowywać swoje systemy raportowania do nowych, bardziej rygorystycznych wymogów, aby sprostać przyszłym obowiązkom i uniknąć sankcji za nieprzestrzeganie przepisów. 

ESG w praktyce 

W praktyce dzięki implementacji dyrektywy CSRD dla przedsiębiorstw sumiennie wypełniających założenia dyrektywy otworzą się nowe możliwości i wzrośnie ich pozycja rynku. Transparentność w zakresie ESG pozwoli na zwiększenie zainteresowania ofertą danego przedsiębiorcy zarówno inwestorów jak i innych interesariuszy, w tym klientów, a także może ułatwić dostęp do tzw. „zielonego finansowania”. Świadomi odbiorcy częściej będą wybierać przedsiębiorstwa zgodne z ich przekonaniami w zakresie zrównoważonego rozwoju. 

Szczegółowe informacje w zakresie wymogów co do raportowania są zawarte w dyrektywach. 

Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia w zakresie ESG – zapraszamy do kontaktu! 

Podobne wpisy