Doświadczenie i wiedza

Zgłoszenia PCN

Jesteś zainteresowany/zainteresowana Zgłoszenia PCN?

Zgłoszenia mieszanin stwarzających zagrożenie (zgłoszenia PCN), to wymóg prawny wynikający z Artykułu 45 rozporządzenia CLP (1272/2008/WE), którego założenia i wymagania zostały dokładnie opisane w Załączniku VIII do tego rozporządzenia. W polskich przepisach podstawą prawną dla przedłożenia informacji o mieszaninie stwarzjącej zagrożenie jest art. 9 ustawy z dnia 28 maja 2020 r. o zmianie ustawy o substancjach chemicznych i ich mieszaninach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020 poz. 1337).

Bezpośrednio związane ze zgłoszeniem PCN jest także nadanie produktowi numeru UFI, który następnie powinien pojawić się na etykiecie produktu chemicznego. Dokonanie zgłoszenia ma na celu udostępnienie danych o produkcie chemicznym odpowiednim służbom, które w razie wypadku czy zatrucia, związanego z produktem, będą w stanie na ich podstawie udzielić odpowiedniej pomocy osobom poszkodowanym.

Obowiązek zgłoszenia PCN występuje we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej, w których produkt jest wprowadzany do obrotu. Podobnie obecność numeru UFI na etykiecie produktu będzie wymagana w każdym kraju unijnym.


FAQ

Masz inne pytania?

Sprawdź nasze pytania i odpowiedzi – wspólnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości!

Zgodnie z Artykułem 45 rozporządzenia CLP, każdy importer oraz dalszy użytkownik produktu chemicznego ma obowiązek dokonać zgłoszenia PCN swojego produktu chemicznego. Obowiązek ten występuje dla mieszanin, które są klasyfikowane jako stwarzające zagrożenie dla zdrowia człowieka oraz ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne. Produkty, które klasyfikowane są tylko ze względu na szkodliwe lub toksyczne działanie na środowisko, nie podlegają obowiązkowi dokonania zgłoszenia PCN. Produkty będące substancjami w rozumieniu rozporządzenia REACH oraz mieszaniny, które nie są w ogóle klasyfikowane jako stwarzające zagrożenie również nie są objęte przepisami Artykułu 45. Produkty, dla których zgłoszenie PCN nie jest wymagane przepisami, nadal można znotyfikować w drodze zgłoszenia dobrowolnego, co czasami może być jednym z oczekiwań odbiorców towaru w łańcuchu dostaw.

Dokonanie zgłoszenia PCN jest więc jedną z podstawowych czynności, które należy wykonać chcąc wprowadzić do obrotu mieszaninę chemiczną, która jest klasyfikowana jako stwarzająca zagrożenie. Podobnie jak w przypadku Karty Charakterystyki, podanie numeru UFI czy przedłożenie potwierdzenia dokonania zgłoszenia będzie często stanowiło jedno z wymagań dokumentacyjnych w łańcuchach dostaw. Istotne jest również, że ze względu na obowiązek podania numeru UFI na etykiecie produktu, jest to jeden z tych elementów przepisów chemicznych, który łatwo jest skontrolować w trakcie inspekcji przez odpowiednie służby.

Dokonanie zgłoszenia PCN powinno mieć miejsce przed dniem pierwszego wprowadzenia produktu do obrotu. Ze względu na konieczność umieszczenia numeru UFI na etykiecie produktu, zwykle zgłoszenie PCN jest wykonywane z większym wyprzedzeniem, aby umożliwić czasowe wydrukowanie etykiet z uwzględnieniem numeru UFI.

Standardowy czas wykonania zgłoszenia PCN przez naszych eskpertów to 3-5 dni roboczych, natomiast może on ulec zmianie jeżeli w trakcie analizy dokumentacji pojawią się dodatkowe pytania. Dla większych zamówień czas dokonania zgłoszeń PCN jest ustalany indywidualnie w oparciu o potrzeby klienta, a także ilość dokonywanych zgłoszeń.

W przypadku zgłoszenia PCN jego walidacja następuje nieomal natychmiastowo, więc po dokonaniu zgłoszenia jest ono od razu aktywne i można korzystać z zawartego w nim numeru UFI.

Cena dokonania zgłoszenia PCN będzie zawsze uzależniona od kilku czynników, między innymi ilości zgłoszeń PCN, języków w którym mają zostać przygotowane, złożoności produktów czy terminu, w którym mają zostać dokonane zgłoszenia. Nasze usługi charakteryzują się indywidualnym podejściem do klienta i tak też przygotowujemy oferty cenowe dla składanych u nas zamówień.

Polskie służby nie pobierają opłaty za dokonane zgłoszenia, natomiast w niektórych krajach Unii Europejskiej, na przykład Belgii, za wykonane zgłoszenia należy również wnieść opłatę administracyjną.

W cenie zgłoszenia PCN uwzględnione są wszystkie jego etapy: zebranie danych do zgłoszenia PCN, analiza otrzymanych danych, wygenerowanie numeru UFI, przygotowanie zgłoszenia PCN i jego wysłanie za pomocą ECHA Submission Portal, walidacja zgłoszenia i przekazanie potwierdzenia dokonania zgłoszenia.

Cena nie uwzględnia opłat administracyjnych naliczanych przez niektóre kraje Unii Europejskiej, jako, że te powinny zostać wniesione przez podmiot odpowiedzialny za notyfikację.

Podobnie jak w przypadku na przykład Kart Charakterystyki, zgłoszenie PCN jest ważne bezterminowo, natomiast może zachodzić konieczność aktualizacji zgłoszenia jeżeli zmianie uległy istotne elementy w nim zawarte, między innymi:

– zmiana składu produktu chemicznego

– zmiana lub dodanie nazwy handlowej

– zmiana klasyfikacji produktu

1.

Kontakt

Pierwszym krokiem jest kontakt z nami przez telefon lub mail

2.

Rozmowa

Drugi krok to poznanie potrzeb klienta i zaproponowanie warunków

3.

Współpraca

Trzeci krok to podjęcie współpracy i rozpoczęcie działań


bezpłatna konsultacja

Umów się na bezpłatną 15 minutową konsultację online

Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany ze Zgłoszeniem PCN.


referencje

Zobacz co piszą o nas klienci

Duża fachowość, możliwość skorzystania z usług w trybie online, a także szeroka dostępność czasowa. Z całym przekonaniem polecam Panią Agnieszkę Kuźmicką.

Piotr Błaszczyk

Konsultant Podatkowy w SWGK

Agnieszka prowadziła szkolenia z BHP dla pracowników mojej firmy. Polecam ją jako bardzo dobrego i profesjonalnego szkoleniowca. Cały proces przebiegł sprawnie i w miłej atmosferze.

Marcin Olejnik

CEO w Chatbots

Polecam w 100 procentach! Duża dawka wartościowej wiedzy. 10/10!

Aleksandra Taraszkiewicz

Aleksandra Taraszkiewicz – rozwody, sprawy rodzinne i opiekuńcze


branżowe informacje

Blog

Jesteś zainteresowany naszymi usługami?

Masz pytania?

+48 887 043 666